Zaznacz stronę

Wesele w stylu less waste to nie tylko moda, a jeśli traktować je nawet w kwestii trendu, to zdecydowanie jest to mądra moda. Jeśli nie do końca wiecie co oznacza samo słowo „less waste” to już objaśniam. To sposób życia w sposób świadomy, to ograniczenie produkcji śmieci. Ktoś zapyta, a gdzie tu śmieci? Czy podczas przyjęć weselnych/urodzinowych my je produkujemy? Przecież ja, jako dekoratorka, pracuje w większości z materiałem roślinnym, a on jest całkowicie biodegradowalny. Otóż, nie do końca. Ale o tym za chwile…

Zanim przejdziemy dalej, skorzystam z okazji i w skrócony sposób chciałabym Wam przedstawić zasadę 5R w odniesieniu do mojej pracy przy weselach. Poniżej możecie więc przeczytać nieco więcej na temat mojej filozofii działania.

Refuse – zrezygnuj z rzeczy niepotrzebnych.

To nie tylko ochrona środowiska, ale także oszczędność dla Waszego budżetu. Zapytajcie dekoratorkę czy jest w stanie ułożyć kompozycje kwiatowe na stoły bez użycia gąbki florystycznej. Gąbka jest jednokrotnego użytku, a jest pochodną ropy naftowej, przez co proces jej rozkładu jest długi – na pewno nie jest to działanie eko. Jeśli zrezygnujesz z typowych kompozycji z użyciem gąbki na pewno będziesz w trendzie less waste. Jeśli marzy się Wam atrakcja wypuszczania balonów LEDowych po zmroku, zastanówcie się czy nie zmienić balonów na zwykłe. Poza przycięciem kosztów chronicie również środowisko nie emitując do niego przynajmniej kilkudziesięciu baterii, które również nie są biodegradowalne.

naturalne kompozycje kwiatowe

naturalne kompozycje kwiatowe

Reduce – zmniejsz ilość rzeczy

Jeśli na weselu planujecie dekoracje z których nie chcecie zrezygnować, być może dałoby się ograniczyć ich ilość. W wielu restauracjach nie uświadczy się już plastikowych butelek z napojami znanych marek, zastąpiły je butelki szklane. Jeśli jednak Wasza sala serwuje napoje w plastikach, postarajcie się ograniczyć ich ilość. O estetyce weselnego stołu możesz przeczytać tutaj. Idealnym rozwiązaniem jest również wykorzystanie w dekoracjach kwiatowych roślin doniczkowych, którym można nadać drugie życie po uroczystości wysadzając je w ogródku. Czy to nie fantastyczny pomysł? Taka roślina nie dość, że nie zmarnuje się po jednej nocy (ograniczenie ilości kwiatów ciętych), to jeszcze będzie pięknie zdobić ogród i przypominać o tym wyjątkowym dniu Waszego wesela.

Panna Młoda z bukietem ślubnym

miejsce ceremonii ślubnej wykonane bez użycia szkodliwych dla środowiska materiałów

Reuse – użyj jeszcze raz

Jeśli część dekoracji kupicie na jeden raz, na dzień własnego ślubu, a następnie wyrzucicie, to przemyślcie dwa razy co możecie z nim zrobić, być może znajdzie się jakieś rozwiązanie. Na Facebooku istnieje wiele grup zajmujących się odsprzedażą ślubnych gadżetów, w tym m.in. girland LEDowych, skrzynek na koperty, pudełeczek na obrączki i wielu, wielu innych. Może tam uda się Wam znaleźć brakujące elementy dekoracyjne na wesele? A jeśli nie to może sami sprzedacie tam dekoracje przez Was zakupione.

Recycle – recyklinguj

Jak sama nazwa mówi, chodzi tu o recycling materiałów. W głównej mierze temat dotyczy oczywiście jedzenia, choć nie tylko. Nadmiar jedzenia zawsze możecie przekazać potrzebującym. W przypadku oprawy florystycznej ślubu możecie spróbować zorientować się, czy w danym dniu jakaś inna para również nie zawiera związku małżeńskiego w Waszym Kościele/USC. Jeśli uda Wam się znaleźć taką parę, możecie postarać się porozumieć w sprawie wspólnych dekoracji. To nie tylko oszczędność pieniędzy, jak również mniej kwiatów, które cieszyć będą Wasze oko tylko przez godzinę.

aranżacja stołu weselnego

 Rot – tzn. kompostuj.

Zasada ta dotyczy głównie jedzenia, jak również kwiatów, które pozostają po uroczystości weselnej.

I jak? Przekonałam Cię choć trochę do idei wesel ‘less waste’? Jeśli nie to podrzucę Ci również inne pomysły. Pomyśl i zapytaj swojej dekoratorki co sądzi o wypożyczeniu roślin? Czy wiecie, że można wypożyczyć np. drzewa, które zazielenią Waszą salę? Brzmi pewnie trochę kosmicznie, ale przecież większość z nas widziała takie inspiracje na Pintereście… Tylko od razu wydało się to nierealne… A wcale nie musi tak być. Za pewien procent wartości drzew można je wypożyczyć na imprezę, wiedzieliście o tym?

Panna Młoda z bukietem ślubnym

Mam kilka pomysłów na Wasze wesele…

Jeśli chcesz dodatkowo ukwiecić swoje wesele, nie wydając ogromnego budżetu, zaopatrz się w kwiaty doniczkowe jako podarunek dla gości. Mogą to być np. róże, sukulenty. Pięknie wyeksponowane mogą zazielenić przestrzeń.

Dodatkowo, czy wiecie, że nie musicie się obawiać balonów lateksowych, tych popularnych? Są one z kauczuku, a dokładniej z mleczka pozyskiwanego z tego drzewa i są całkowicie biodegradowalne. Nie dajcie więc sobie wmówić, że jest inaczej. To jest rozwiązanie eko.

A gdyby tak jesienny ślub z użyciem traw pampasowych i innych suszek? Przecież odpowiednio udekorowane mogą posłużyć na co najmniej kilka przyjęć, koszt takiej dekoracji również zdecydowanie się obniży.

Jeśli zależy Ci na świadomym świętowaniu, na mądrych decyzjach, to wierz mi, warto te rozwiązania rozważyć. Jeśli potrzebujesz wsparcia w tej kwestii, chcesz się poradzić bo spodobało Ci się to co napisałam i „czujesz to” – napisz do mnie! Postaram Ci się pomóc.