Zaznacz stronę

Przyjęcie weselne, chociaż w sumie nie tylko o weselne, ale każde większe czy mniejsze przyjęcie, to ważny moment w życiu rodzinnym. Jednym z najważniejszych elementów takiego przyjęcia jest stół. Wszystko wokół niego się kręci, on łączy uczestników spotkania i sprzyja rozmowom. Ta filozofia stołu jest niesamowita, dlatego jest on według mnie bardzo istotnym elementem. Tak ważne jest by sprzyjał atmosferze, budował relacje, nakłaniał do rozmowy – bo to wszystko składa się na ostateczne wrażenie gości. Oni albo przez długie lata będą wspominać ten dzień, albo zapomną o nim z chwilą wyjścia z domu czy też sali weselnej.

Aranżacja stołu

Myśląc o aranżacji stołu zastanów się nad kolorem przewodnim całego przyjęcia. To ważne z punktu widzenia dobieranych później dodatków i spójności, którą powinniśmy zachować dla odpowiedniego efektu. Zacznijmy od najważniejszego punktu. Sprawdź czy posiadasz odpowiednią ilość porcelany i obrusów na taką imprezę. Jeśli organizujesz przyjęcie weselne wypytaj o to managera sali, obejrzyj porcelanę, zobacz kolory dostępnych obrusów. To w znacznej części ograniczy też koszty i ewentualną potrzebę wypożyczenia tych elementów. A bez nich nie zajedziemy za daleko! Następnie przechodzimy do kolejnych elementów bez których przyjęcie nie może się odbyć, a są to kompozycje kwiatowe, winietki i podziękowania dla gości. Rozmawiając z dekoratorką zwróć uwagę na kompozycje kwiatowe. W mojej ofercie znajdziesz podział na niskie i wysokie. Jest to przemyślany zabieg, dzięki któremu goście siedzący naprzeciwko siebie nie mają problemu z tym, żeby się zobaczyć. To bardzo ważne ponieważ wpływa na komfort gości, bo nie ma nic gorszego niż wyciąganie się i przepychanie żeby móc zobaczyć drugą stronę stołu! Analogicznie sytuacja wygląda w przypadku bardziej kameralnych przyjęć organizowanych w domu. Ważne jest, żeby dekoracje nie zasłaniały widoku innych gości. O doborze kwiatów przeczytasz tutaj.

aranżacja stołu w klimacie boho

aranżacja stołu w kolorze beżu i błękitu

Winietki

Kolejnym elementem są winietki, które wskazują w którym miejscu ma zasiąść dany gość (projekt winietek, które w łatwy sposób uzupełnisz i wydrukujesz samodzielnie znajdziesz w moim sklepie internetowym). Ten element choć mały i z pozoru nieistotny wpływa w bardzo pozytywny sposób na gości. Pamiętajcie, że podczas formalnych uroczystości winietka zawsze znajduje się w prawym, górnym rogu talerza, ponad sztućcami. Podczas przyjęć nieformalnych można winietkę położyć na serwetce na talerzu. Kolejnym elementem są właśnie zaaranżowane serwetki. Serwetki można w prosty sposób zaaranżować, przewiązać je wstążką, dodać element roślinny, spójny z pozostałymi dekoracjami. To element, który z pewnością zachwyci każdego gościa swoim dopracowaniem i przemyśleniem, niezależnie od skali przyjęcia.

aranżacja winietek i serwetek

nakrywanie stołu

Upominki dla gości

Miłym gestem jest także przygotowanie drobnych upominków dla przybyłych gości. Taki drobiazg pozwala na dłużej zapamiętać całą uroczystość. Jeśli nie masz pomysłu co mogłoby to być, już podsuwam /ci kilka sprawdzonych rozwiązań: ciasteczko, babeczka, herbatka sypana w probówce, magnes na lodówkę.

Ekstra rady

Na to, na co powinniście jeszcze zwrócić uwagę to kolorowe, plastikowe butelki z napojami na stołach. Nie służą one walorom estetycznym, co więcej psują misternie zaplanowane dekoracje i kolorystykę przewodnią przez dołączenie kolejnych, intensywnych barw. Zrezygnujmy z nich lub przestawmy na dedykowany dla nich stół. Nie psujmy całości kompozycji. To dotyczy każdego z przyjęć, niezależnie od jego wielkości!

Kolejnym ważnym elementem estetycznym, gdzie często możemy zaliczyć wpadkę jest moment w który wjeżdża/jest wnoszony tort. Ileż razy widziałam na weselach jak przepiękny tort przysłonięty jest stosem talerzyków. One, choć są potrzebne, to przecież nie dodają walorów estetycznych. A za tort płacicie przecież spore pieniądze, on powinien zostać szczególnie wyeksponowany! Rozmawiajcie z kelnerami i poproście o osobne wniesienie talerzyków. Gwarantuję Wam niesamowity efekt pojawienia się tortu. Tak samo w przypadku mniejszych przyjęć organizowanych w naszych domach – celebrujmy chwilę pojawienia się tortu, to moment kulminacyjny.

Organizując przyjęcie, dbajmy o jak najlepszy efekt końcowy, który osiągnąć wcale nie trudno jeśli zastosujemy się do powyższych rad. Są one dla wielu z nas oczywiste, jednak biorąc pod uwagę szybkość z jaką takie przyjęcia mijają, często o nich zapominamy albo idziemy na skróty, a w tym przypadku naprawdę nie warto. Celebrujcie piękne chwile…

aranżacja stołu z wykorzystaniem kokosów

Para Młoda przy nakrytym stole