Zaznacz stronę

Każda z nas, stojąc przed ślubnymi wyborami, zastanawia się jakie kwiaty wybrać do kompozycji na sale oraz do bukietu ślubnego. Przeszukujemy strony z inspiracjami, czytamy fora i gdy już mamy wymarzoną wizję okazuje się, że… wybrane kwiaty nie są dostępne w tej porze roku lub, że ich sprowadzenie znacznie przekroczy nasz budżet. Znam ten problem, bo sama szukałam takich informacji przed swoim ślubem oraz rozpoczynając swoją drogę jako dekoratorka przyjęć. Dziś już poruszam się po tym kwiatowym świecie z względnym spokojem. Bukiet ślubny złożony z pięknych sezonowych kwiatów to najpiękniejszy z bukietów. Wychodząc naprzeciw waszym oczekiwaniom i odpowiadając na najczęściej zadawane przez Was pytania stworzyłam kalendarz kwiatowy, który pomoże Wam rozeznać się wstępnie w temacie. Jeśli macie już datę swojego ślubu możecie z łatwością odnaleźć sezonowe kwiaty w poniższym zestawieniu.

Kwiaty całoroczne

Mój spis rozpocznę od listy kwiatów dostępnych w hurtowniach kwiatowych przez cały rok. Są to: agapantus, anturium, eustoma, gerbera. gipsówka, goździki, hortensja, kalia, lilia, limonium, ornitogalum, róża, storczyki. O zieleń zdecydowanie łatwiej, obecnie większość gatunków (eukaliptus, orzech, cykas, ruskus) jest dostępna przez cały rok. Z tych gatunków też można stworzyć przepiękny bukiet ślubny.

Tu dochodzimy do sedna, czyli spisu sezonowych kwiatów. Celowo podzieliłam rok względem pór roku, ponieważ taki podział wydaje mi się być względnie elastyczny.

Wiosna

Wiosną (kwiecień – czerwiec) w kwiaciarniach znajdziemy bogactwo gatunków takich jak anemony, bez, frezja, groszek, hiacynt, jaskier, konwalie, kraspedia, lewkonia, mieczyk, narcyz, peonia, rudbekia, stokrotki, strelicja, szafirki, tulipany. Często dostępne są również takie gatunki jak celozja, chabry, jeżówka i maki.

bukiet hiacyntów na wiosenne przyjęcie

Lato

Latem (czerwiec – wrzesień) możemy wypierać spomiędzy takich gatunków jak: kosmosy, kraspedia, lawenda, mieczyk, ostróżka, rudbekia, słonecznik, strelicja. Często pod koniec lata dostępne są już także dalie, cynie i astry.

naturalna kompozycja kwiatowa w odcieniach różu

bukiet letnich kwiatów

Jesień

Jesień (październik – grudzień) jest porą roku bogatą w trawy i kwiaty o pięknie wybarwionych płatkach. Z sezonowych kwiatów dostaniemy astry, chryzantemy,  cynie, dalie, kraspedie, nagietki, rudbekie, strelicje, szarłat, suszone trawy, zatrwiany, trawy pampasowe.

Zima

Zimą (grudzień – marzec) dominują następujące gatunki: amarylis, frezja, gwiazdy betlejemskie, hiacynt, kraspedia, narcyz, szafirki, tulipan. Dostępne bywają również anemony, astry, jaskry, strelicje, rudbekie.

róża - kwiat całoroczny

Mam nadzieję, że choć trochę rozwiałam Wasze wątpliwości i już mniej więcej wiecie w jakim kierunku chcecie pójść. Ale, co ważne, nie upierajcie się przy kilku określonych gatunkach. Wybierając swoją dekoratorkę, ważnym jest, żeby mieć do niej zaufanie. Jeśli podobają Wam się jej prace, na pewno Was nie zawiedzie. Wystarczy, że podacie ze dwa gatunki jakie mają znaleźć się w bukiecie, a resztę florystyka już sama dobierze, widząc jakiej jakości asortyment jest dostępny w hurtowni. Bo najważniejszym jest to, aby kwiaty były świeże – tylko wtedy bukiet ślubny i kompozycje kwiatowe na sali olśnią gości. Jeśli macie ochotę poczytajcie również o moim podejściu do weselnych stołów – kliknij tutaj.